Żyworódka- co to jest?

Kalanchoe, bo tak inaczej zwą żyworódkę, to sukulent liściowy, rosnący głownie w tropikach, który swą polską nazwę zawdzięcza charakterystycznemu rozmnażaniu, na końcówkach liści wyrastają młode sadzonki, często już z pierwszymi korzonkami. Ma wiele odmian, niektóre pięknie kwitną, dlatego najczęściej znamy ją jako pokojową roślinę ozdobną nie wiedząc o jej cudownych właściwościach.

Żyworódka- właściwości i zastosowanie

Przyjęło się powszechnie uważać, że aloes to roślina o wyjątkowych właściwościach jednak jest to roślina nie łatwo dostępna do kupienia w wersji ekologicznej i droga a mało kto wie, że zupełnie samodzielnie i bez większego zaangażowania możemy samemu hodować w pełni ekologiczną roślinę, której zastosowanie jest zdecydowanie szersze niż aloesu i bez żadnych umiejętności ogrodniczych ją rozmnażać – a w sumie to często robi sama. Żyworódka pierzasta to ideał – ekologicznie, tanio i zdrowo.

Zalet i zastosowań tej rośliny jest wiele i chyba nie sposób wskazać wszystkie, ponieważ ktoś kto ma ją w domu z pewnością znajdzie dla tej rośliny kolejne zadania do wykonania, bo spróbować nie zaszkodzi jak nic inne nie pomaga to człowiek po nią sięga i… na ogół okazuje się, że faktycznie nie zaszkodziło a wręcz pomogło, czy to na odciski, starte kolano czy na bąbel od poparzenia.

Po pierwsze żyworódka to taki zielony suplement multiwitaminowy, zawiera w sobie mangan, miedź, selen, cynk, bor, glin, krzem, potas, wapń i jest bogata w duże ilości witaminy C.

Po drugie ma silne działanie przeciwzapalne, niszczy bakterie (w szczególności ropotwórcze takie jak gronkowce lub paciorkowce) i wirusy oraz działa przeciwgrzybicznie w dodatku jej bogaty skład sprawia, że ma działanie regenerujące i immunostymulujące. Więcej chyba nie można sobie wymarzyć, tak naprawdę poprzez te właściwości można ją zastosować do większości naszych schorzeń, od trądziku, wrzodów, blizn, egzemy po wszelkiego rodzaju choroby infekcyjne jak grypa czy zapalenie płuc. Jej zastosowanie przynosi ulgę także w takich chorobach jak paradontoza, ból zęba, zgaga, wspiera proces leczenia stanów zapalnych żeńskich narządów płciowych i bóli reumatycznych.

Po trzecie – ma zastosowanie zewnętrzne jak i wewnętrzne a przy tym nie zanotowano skutków ubocznych jej stosowania poza poprawą zdrowia i urody?

Przy tym wszystkim jest bezpieczna dla diabetyków, a jej regularne stosowanie pomaga stabilizować poziom cukru we krwi.

Można by rzecz, że w zastosowaniu żyworódki ogranicza nas tylko wyobraźnia i potrzeby… jednak warto wiedzieć w jakiej formie należy korzystać z jej dobrodziejstw.

Żyworódka – sok, okład z liścia czy nalewka?

Najprostszym sposobem na zastosowanie żyworódki jest okład z jej liścia, wystarczy go przemyć wodą, zdjąć z niego zewnętrzną błonkę i przyłożyć w chore miejsce, unieruchomić za pomocą foli, bandaża lub plastra. Takie okłady zmieniamy co 4-5 godzin i oczywiście mają zastosowanie tylko zewnętrzne, chyba że zdecydujemy się na żucie liścia np. w celu likwidacji nieprzyjemnego zapachu z ust, taka forma też jest jak najbardziej poprawna. Żucie liści jest pomocne także w leczeniu anginy, jednak warto wiedzieć, że to robiąc możemy czuć lekkie drętwienie w przełyku, które przejdzie po kilku minutach – wiec bez obaw! Okłady z liści żyworódki złagodzą bóle reumatyczne i zapobiegną trądzikowi a także przyspieszą gojenie się ran i zmian ropnych. W takiej formie jest dostępna praktycznie zawsze i w trybie natychmiastowym, jeśli mamy ją w doniczce.

Nieco bardziej skomplikowane jest używanie soku z żyworódki, ponieważ trzeba poświęcić odrobinę czasu na jego przygotowanie, jednak sok ma zdecydowanie szersze zastosowanie niż sam liść, ponieważ możemy go stosować wewnętrznie. Przepis na sok z żyworódki jest banalny, jednak otrzymujemy go dopiero po tygodniu oczekiwania, dlatego warto o jego zrobieniu pomyśleć odpowiednio wcześnie. Umyte i osuszone liście zawijamy w ręcznik kuchenny i wkładamy na kilka dni do lodówki, potem rozgniatamy, wrzucamy do słoika i ponownie zostawiamy kilka dni w lodówce. Odcedzamy masę i powstały sok przechowujemy w ciemnym miejscu, najlepiej ciemnej szklanej butelce w lodówce. Taki sok możemy przechowywać tylko kilka dni, ponieważ nie zawiera substancji konserwujących i szybko się psuje.

Nieco inaczej to wygląda z nalewką, gdzie spirytus znacznie przedłuża jej żywotność. Aby ją przygotować należy pokroić drobno liście, włożyć do słoika i zalać czystą wódką w proporcji 1 porcja liści – 3 porcje wódki. Słoik szczelnie zamykamy i odstawiamy na 2 tygodnie w ciemne miejsce z temperaturą pokojową – najwygodniej do szafki z chlebem, wtedy mamy pewność, że nie zapomnimy o naszym cudownym napoju. Po upływie 2 tygodni nalewkę przecedzamy i jest już gotowa do stosowania – ze względu na alkohol można ją przechowywać nawet 2 lata, jednak nie zaleca się jej stosowania u dzieci. Jeśli posiadamy sok z żyworódki to poprzez dodanie spirytusu w proporcjach 1:4, gdzie 1 to sok, w sposób szybki uzyskamy nalewkę. Jeżeli ma ona nam służyć tylko do nacierania, może być to spirytus salicylowy.

Żyworódka – jak uprawiać?

Żyworódka nie jest arystokratą wśród roślin, zadowoli ją naprawdę niewiele, dlatego uprawiać może ją każdy, no chyba, że mieszka bez ogrzewania, wtedy żyworódka jako roślina z Madagaskaru może nie przetrwać.

Kaktusy to bliscy krewni żyworódki, dlatego najlepiej posadzić ją w ziemi do kaktusów lub uniwersalnej z dodatkiem piasku. Podlewamy ją bardzo umiarkowanie, zbyt duża ilość wody może spowodować gnicie korzeni, natomiast dość skutecznie żyworódka radzi sobie z suszą, korzystając wtedy z zapasów wody zgromadzonych w liściach. Zaleca się wspomagać roślinę nawozem w okresie od wiosny do zimy, jednak jeśli chcemy ją użytkować lecznico zadbajmy, aby nawóz był naturalny, w innym przypadku lepiej go nie zastosować wcale, ponieważ roślina nie jest zanadto wymagająca,  niż potem leczyć się chemią. W okresie zimowym zaleca się dać roślinie odpocząć, ograniczamy podlewanie, zaprzestajemy nawożenia i możemy ją przenieść w nieco chłodniejsze miejsce, jednak temperatura nie może być niższa niż 15 stopni. Najbardziej optymalne dla żyworódki są parapety od strony południowej lub południowo-zachodniej.